Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

30 Ağustos kutlamaları başladı, gözler Köşk’te

30 Ağustos kutlamaları başladı, gözler Köşk'te

\

30 Ağustos kutlamaları başladı, gözler Köşk’te

30.08.2013 08:58 22,250 kez okunmuş

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamaları Anıtkabir’deki törenle başladı. Bu yıl Zafer Bayramı Resepsiyonu’na ilk kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ev sahipliği yapacak.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Anıtkabir’de tören düzenlendi.

Tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Serruh Kaleli, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ ve Ali Babacan, Bakanlar Kurulunun bazı üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer devlet erkanının Aslanlı Yol’dan yürüyüşüyle başladı. Törene BDP’den ise hiçbir milletvekili katılmadı. 

Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk’ün mozolesine, kırmızı beyaz karanfillerden oluşturulmuş ay yıldız ile Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Cumhurbaşkanı Gül, deftere yazdığı metni okudu:

”Aziz Atatürk, tarihiminizin en önemli günlerinden büyük zaferin yıl dönümünde bizlere miras bıraktığınız Cumhuriyet’i emin adımlarla geleceğe taşımanın gururu içinde huzurunuzdayız. Vatanı işgal edilen, bağımsızlığına kasdedilen yüce milletimiz, önderliğinizde emsali olmayan bir mücadele vermiş, şanlı ordumuz üstün komutanızla tarihe altın harflerle yazılan bir başarıya imza atmıştır. Büyük Taaruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi ile sadece nihai zafere ulaşmadınız, milletimizin hür ve müstakil yaşama kararlılığını, Anadolu’nun sonsuza kadar yurdumuz olduğunu da tüm dünyaya ilan ettiniz. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak ve koyduğunuz hedeflere ulaşmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Türkiye, ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ düsturunuz doğrultusunda kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edecek, uluslararası arenada etkin, her alanda gelişmiş, güçlü ve müreffeh bir ülke olarak daima yükselecektir.

Sizi, silah ve dava arkadaşlarınızı, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm mensuplarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

PROGRAM

Cumhurbaşkanı Gül, buradaki törenin ardından Çankaya Köşkü’nde tebrikleri kabul edecek. Daha sonra Kara Harp Okulu Komutanlığı’nda 164. Dönem diploma ve sancak devir teslim töreni yapılacak, bu törene de Cumhurbaşkanı Gül, Meclis Başkanı Çiçek ve Başbakan Erdoğan katılacak.

Daha sonra devlet protokolü Atatürk Kültür Merkezi tören alanındaki resmigeçiti izleyecek. Kutlamalar kapsamında, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda çelenk sunulacak, Vatan Caddesi’nde resmigeçit yapılacak.

BİR İLK YAŞANACAK

Bu yıl Zafer Bayramı Resepsiyonu’na ilk kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ev sahipliği yapacak. Davetiyelerde, davet eden bölümünde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Bayan Gül” ifadesi yer aldı. Hayrünnisa Gül, daha önce Genelkurmay Başkanı tarafından verilen 30 Ağustos resepsiyonlarına, başörtüsü sebebiyle davet edilmiyordu. Böylece Hayrünnisa Gül, 2003’ten bu yana davet edilmediği 30 Ağustos resepsiyonunun ilk kez bu yıl ev sahipliğini yapacak.

Yönetmelik değişmişti

30 Ağustos’ta Başbakan’ın Genelkurmay karargâhında tebrik için sırada beklemesinin eleştiri konusu yapılması üzerine, 2011’de ilk olarak törenin tebrik bölümünde değişikliğe gidildi. 2011’de 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle tebrikleri, Genelkurmay karargâhında Cumhurbaşkanı Gül, Başkomutan sıfatıyla kabul etti. Ulusal bayramlarla ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda olduğu gibi 2012’den itibaren ev sahibi Cumhurbaşkanı oldu.Yıllarca davet edilmediÖnceki yıllarda 30 Ağustos resepsiyonları Genelkurmay Başkanı tarafından veriliyordu. Askerin başörtüsü karşıtlığı sebebiyle Hayrünnisa Gül; eşinin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olduğu 2003 ile 2007 arasında hiçbir resepsiyona davet edilmedi. Hayrünnisa Gül, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçildiği 2007’den sonra Gazi veya Merkez Orduevi’nde Genelkurmay Başkanı tarafından verilen 30 Ağustos resepsiyonlarına da davet edilmedi. 2011’de dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel , terör saldırılarında şehit düşen askerlerin neden olduğu yas atmosferi nedeniyle 30 Ağustos resepsiyonunu iptal etmişti. Geçen yıl ise Gül’ün ilk kez vereceği resepsiyon iç kulak rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavisi sürdüğü için iptal edilmişti.Giyim standartları varGül’ün, 30 Ağustos akşamı saat 20.00’de eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Çankaya Köşkü’nde vereceği resepsiyona; sivil yöneticilerin yanı sıra TSK’nın komuta kademesi ile kuvvet komutanlıkları ve Ankara Garnizonu’ndan temsili olarak seçilen subaylar, astsubaylar ve uzmanlara da davetiye gönderildi. Resepsiyonun davetiyesinde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Bayan Gül; Zafer Bayramı münasebetiyle 30 Ağustos 2013 Cuma günü saat 20.00’de Çankaya Köşkü’nde düzenlenecek resepsiyona katılımlarını rica ederler” ifadesi yer aldı. Davetiyede, resepsiyon kıyafeti olarak, “Koyu renk elbise, uzun etek ve mesdres (askerlerin gece kutlama kıyafeti)” şartı getirildi.Muhalefet katılmayacak 

Çankaya Köşkü resepsiyon için 1600’e kişiye eşli davetiye gönderdi. Resepsiyona muhalefet partisi liderleri katılmayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016