Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

8. İstanbul Lale Fastivali başladı

8. İstanbul Lale Fastivali başladı

\

8. İstanbul Lale Fastivali başladı

06.04.2013 13:42
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 8. İstanbul Lale Festivali Emirgan Korosu’nda düzenlenen resmi açılış töreniyle başladı.

İstanbul’un çevre köylerinde ve Konya-Çumra’da başlatılan ”Alım Garantili Çiçek Yetiştirilmesi” projesi kapsamında bu yılki festival için 70 türü ağırlıklı olmak üzere 270 türde 14 milyon 420 bin lale soğanı dikildi. Hafta sonunu ve güzel havayı fırsat bilen İstanbul’lular Emirgan Korosu’nda adeta renk cümbüşü oluşturan lalelerin keyfini çıkardı.

İstanbul dışından gelenlerin de gözlendiği Emirgan’da İstanbul’lular hafta sonu tatili nedeniyle çocuklarını da alarak Emirgan’a geldi.-Hayatlarının en güzel anını lalelerle ölümsüz kıldılar- Çok sayıda vatandaşın fotoğraf çektiği ve çektirdiği, yanında getirdiği kahvaltılıklarla laleler arasında kahvaltı yaptığı Emirgan Korosu, her zamanki gibi düğün yapan çiftlerin de vazgeçilmezi olma özelliğini sürdürdü. Bu akşam düğünlerini yapacak Kemal ve Betül Gök çifti, hayatlarının en mutlu anını ölümsüz kılmak için buraya geldiklerini belirtti.

Kemal Gök, ”Burayı bildiğimiz için zaten gelecektik. Lalelerin yeni dikilmiş olması da bizim için bir şans oldu. Bı anı ölümsüzleştirirken, çektiğimiz kare fazlasıyla güzel olacak” dedi.

Torunları ve gelinleriyle gezmeye gelen 70 yaşındaki Meryem Doğan, kahvaltı yapmak için günün erken saatinden ailece geldiklerini ifade ederek, ”Allah bu laleyi dikenden de yetiştirenden de razı olsun. Her yer çok güzel” dedi.

Nuran Arslan koroya giriş ve çıkışların çok kalabalık olduğunu, saatlerce Emirgan Korosu’na girmek için uğraştıklarını belirterek ”Ancak bu güzel laleleri görmek için değer. Sırf laleler için arkadaşımla geldim” ifadelerini kullandı.

Halil Başkaya da lalelerin çok güzel olduğunu ancak bu lalelerin hakiki lale olmadığını, hakiki İstanbul lalesinin boynunun bükük olduğunu aktardı.

Başkaya, ”O laleler artık kayboldu. Misafirlerim vardı buraya onları getirdim. Onlar da çok beğendi” diye konuştu.-Milyonlarca lale dikilmişti- Festival döneminde yoğun olarak ziyaret edilen Gülhane Parkı’na 32 farklı türde 265 bin, Emirgan Korusu’na 270 farklı türde 2 milyon 500 bin, Yıldız Korusu’na 59 farklı türde 550 bin, Soğanlı Bitkiler Parkı’na 61 farklı türde 450 bin, Beykoz Korusu’na 63 farklı türde 470 bin, Göztepe Gül Bahçesi’ne 115 farklı türde 1 milyon 700 bin, Büyük Çamlıca Korusu’na 64 farklı türde 315 bin, Küçük Çamlıca Korusu’na 57 farklı türde 265 bin, Fethipaşa Korusu’na 70 farklı türde 420 bin, Hidiv -Çubuklu- Korusu’na 61 farklı türde 211 bin lale dikildi.-Etkinlik takvimi- Festival süresince Emirgan Korusu, Göztepe 60. Yıl Parkı ve Sultanahmet Meydanı çeşitli etkinliklere sahne olacak.

Lale Festivali etkinlikleri kapsamında Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde Dolmabahçe Sarayı’nda Lale Zamanı Sergisi açıldı.

12 Nisan’a kadar sürecek olan sergide, tezhip sanatçısı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tezhip öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Münevver Üçer, tezhip sanatçısı Reyhan İsen, kalemişi sanatçısı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi kalemişi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kaya Üçer, heykeltraş Hüseyin Suna’nın 65 eseri sanatseverlerle buluşacak.

Göztepe 60. Yıl Parkı’nda 28 Nisan’a kadar sürecek olan lale heykelleri sergisi açılırken, ”En Güzel Lale Fotoğraf Yarışması” ödül töreni ve sergisi ise 12 Mayıs’ta Emirgan Korusu’ndaki Beyaz Köşk Bahçesi’nde yapılacak. 

Emirgan Korusu’nda 21 Nisan’a kadar düzenlenecek etkinlikler kapsamında ebru sanatçıları, ressamlar, cam üfleme sanatçıları performanslar sergileyecek. ”Lalelerin Dilinden” sergisi ile İSMEK Geleneksel Türk Sanatları’nda Lale Sergisi’ne de ev sahipliği yapacak olan Emirgan Korusu’nda, İSMEK kursiyerlerinin yaptığı lale temalı ürünler satışa sunulacak.

Ziyaretçilerin, İstanbul Lale Festivali’nin kronolojisini gözler önüne seren fotoğraf sergisinin de açılacağı festival kapsamında canlı lale satış noktaları kurulacak.

Etkinliklerin ikinci önemli ayağı 13-28 Nisan tarihleri arasında Göztepe 60. Yıl Parkı olacak. Parkta, Emirgan Korusu’ndaki etkinliklerin benzerleri düzenlenecek.

Tarihi Sultanahmet Meydanı da festival etkinliklerine ev sahipliği yapacak. 

Festival kapsamında, parklarda, bahçelerde, korularda ve köşklerde açan lalelerin fotoğraflarını çekenler, fotoğraf yarışmasına katılabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016