Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

Alkole sınırlamalar dünyada daha ağır

Alkole sınırlamalar dünyada daha ağır

\

Alkole sınırlamalar dünyada daha ağır

09.06.2013 06:56
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Karaman, alkolün bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, ‘Diğer ülkelerde alkole getirilen düzenlemeler ülkemizdekinden daha ağır’ dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulan alkol yasasına Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman’dan destek geldi. Kanundaki tüm maddeleri Yeşilay olarak eskiden beri savunduklarını ifade eden Karaman, tüm dünya için bir halk sağlığı sorunu olan alkol yasasının mutlaka uygulanması gerektiğini düşünüyoruz, dedi.

HEDEFLERİ GENÇLER

Sigara gibi alkol tüketiminin de dünyada önemli bir sağlık sorunu haline geldiğini anlatan Karaman, düzenlemelerin, alkolün, gelecek nesilleri, özellikle çocuk ve gençleri olumsuz etkilemesinin önüne geçmek için yapıldığını söyledi. Alkol reklamlarının özellikle gençleri hedef aldığını kaydeden Prof. Karaman ‘Alkol endüstrisinin sportif ve sanatsal mecraları yoğun bir şekilde kullanarak özellikle gençleri alkol kullanımına özendirdiğine dair önemli kanıtlar bulunmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan araştırmada 10 yaş altı ve 14 yaş altı çocuklarda ilk kez alkol kullanma oranının artma eğiliminde olduğunu görmekteyiz’ şeklinde konuştu.

Alkol düzenlemesi hususunda herkesi duyarlılığa davet eden Prof. İhsan Karaman şunları söyledi: ‘Sadece Yeşilay olarak değil, bizim öncülüğümüzde kurulan 35 kadar sivil toplum örgütünün katıldığı Türkiye Alkol Politikaları Platformu üyeleri de kesinlikle yasa düzenlemesini destekliyor.’

Central Park’ta kimse içemez

BM Dünya Sağlık Örgütü’nün düzenlemeleri tüm ülkeler için gerekli gördüğünü dile getiren Prof. Karaman, yasada alkol perakende satış saatinin 22.00-06.00 arasında yasaklandığını hatırlatarak, demokrasinin çok yaygın uygulandığı İsveç’te, alkol satışının hafta içi 19.00’dan, cumartesi 15.00’dan sonra yasak olduğunu, pazar günü 24 saat hiç bir yerden alkol satın alınamadığını anlattı. ABD’de 21 yaşının altında hiç kimseye alkol satılmadığını, bu kişilere ne lokantada ne de barda servis yapıldığını belirten Karaman, şu bilgileri verdi: ‘Avustralya’da birçok örnek biliyoruz. Mesela plajlara alkollü içecek sokamazsınız. New York Central Park’ın içerisinde bir tek kişinin alkollü içecek tükettiğini göremezsiniz. Buralar, kamuya açık yerlerdir. Örneğin İspanya’da spor sahalarına, stadyumlara alkollü içecek sokulamaz. Fransa’da huzurevlerine, okullara yakın bölgelerde alkollü içecek satılamaz. Bunun sayısız ve sınırsız örneği var.’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016