Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

Balyoz davasında 40 avukat savunma yaptı

Balyoz davasında 40 avukat savunma yaptı

\

Balyoz davasında 40 avukat savunma yaptı

28.07.2013 11:47 11 kez okunmuş

Balyoz Planı davası temyiz duruşmasında ikinci hafta geride kalırken, 40 avukat savunma yaptı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesindeki temyiz duruşmasında aralarında emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli orgeneraller Halil İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan’ın da bulunduğu 100’ün üzerinde sanık için savunmalar yapıldı. Bu isimlerden bazılarının henüz söz almayan avukatları, gelecek oturumlarda savunma yapacak.

Duruşmanın ikinci haftasında avukatlar ağırlıklı olarak görsel materyaller kullanarak savunma yaptı.

Bazı avukatlar yanlarında getirdikleri görselleri kullanırken, bazıları slaytlarla sunum gerçekleştirdi. Bazı avukatlar dijital verilerin sahteliği iddialarını kanıtlamak için kendi hazırladıkları CD’leri kullandı. En dikkat çekici savunmalardan biri heyete Oscar ödüllü Philadelpia filminden küçük bölümler izleten avukat Nevzat Güleşen’in savunması oldu.

Önceki hafta 17 avukat savunma yaparken, ikinci hafta 23 avukat savunma için söz aldı. Duruşmada savunma yapan 40. avukat olan Ali Fahir Kayacan, savunmasına hafta başında devam edecek. 77 avukat daha gelecek oturumlarda savunma yapacak.

Tebliğname

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Haziran’da davayla ilgili tebliğnameyi tamamlayarak, Yargıtay 9. Ceza Dairesine göndermişti. Tebliğnamede, Balyoz Planı davasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık’ın da aralarında olduğu 256 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının onanmasını istemişti.

Tebliğnamede, 67 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının bozulması, 2 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının düzeltilerek onanması, 35 sanık hakkında verilen beraat kararının onanması ve 1 sanık hakkındaki beraat kararının ise bozulması talep edilmişti.

Hadımköy Askeri Ceza ve Tutukevi’nde tutuklu bulunan Orgeneral Bilgin Balanlı, Kormiral Can Erenoğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Koramiral Deniz Cora’nın da aralarında bulunduğu 57 muvazzaf asker tebliğnameye tepki göstermiş, Hasdal Cezaevi’ndeki 36 subay 3 günlük açlık grevi yapmıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016