Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

Başörtüsü reddinde ikinci skandal!

Başörtüsü reddinde ikinci skandal!

\

Başörtüsü reddinde ikinci skandal!

09.01.2013 01:28
Önceki gün Gıda Mühendisleri Odası’na başörtülü olduğu gerekçesiyle üyeliği yapılmayan Betül Koç’un yaşadığı olayın bir benzerini de Özlem Şahin yaşadı..

Ferhat Esnek’in haberiAnkara Üniversitesi Gıda Mühensdiliği bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atılmak isteyen Özlem Şahin, yeni açılan bir gıda firmasına iş başvurusu yaptı.Başvuru şartları arasında Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği’ne(TMMOB) bağlı Gıda Mühendisleri Odası’na üyelik şartının da olduğunu öğrenen Özlem Şahin, odaya üyelik için gittiğinde istenilen şart karşısında oldukça şaşırdı.YASALARA UYMAK ZORUNDAYIZBaşörtülü olan gıda mühendisi Özlem Şahin, üyelik belgesine eklenmek için başı açık bir fotoğraf istenmesi sonrası, oda başkanı Petek Ataman’ın yanına giderek durumunu anlattı.

Dini inancı gereği başını açmayacağını ve bu olayı yargıya taşıyacağını ilettiği oda başkanı Petek Ataman, Özlem Şahin’e ‘Kamu niteliğinde bir kurumuz. Danıştay’ın daha önce de benzer durum için verdiği karar var. Kanunlara uymak zorundayız. Karar temyizde. Çıkacak sonucu bekliyoruz. Ama şu durumda başı açık fotoğrafla başvuru yapmalısınız’ dedi.TÜRKİYE BU SORUNU ARTIK AŞMALI17 yıllık eğitimi sonrası hak ettiği diplomasıyla işe başlamak isteyen ancak başörtü engeline takılan Şahin, ‘Ülke olarak bu sorunu artık aşmalıyız. 17 yıllık emek karşısında bu diplomaya sahip oldum. Benim gibi başörtülü olan ve bu sebepten dolayı iş hayatına atılamayan arkadaşlarım var. Benim Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanında başörtülü fotoğrafım varsa bu mesleğim için gerekli olan belgede de olmalı. Bu olayı mahkemeye taşıyacağım ve hakkımı arayacağım. Yıllardır bu dayatma ile kendimiz olmayan biri gibi yaşamaya zorlandık. Ümit ediyorum bir an evvel bu sorunu çözüme ulaştırır ve toplumsal bir refaha kavuşuruz.’ dedi.‘Çalışma hakkım gasp ediliyor’ diyen Özlem Şahin, sadece üyelik için başörtü şartı arandığını ancak çalışma hayatında başörtü şartının aranmadığını, bunun da böyle bir yasağın ne kadar saçma olduğunu gösterdiğini söyledi.Ferhat Esnekferhat.esnek@haber7.com 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016