Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

Bingöl’de vatandaş barış için kurban kesti

Bingöl'de vatandaş barış için kurban kesti

\

Bingöl’de vatandaş barış için kurban kesti

10.05.2013 21:48
Bingöl’de bölgede olayların son bulması için adak dilediğini belirten Giyasettin Koç adlı vatandaş, Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Grubu önünde boğa kesti.

Muş’tan karayoluyla Bingöl’e gelen Can Paker başkanlığındaki Sibel Eraslan, Ayhan Ogan, Mahmut Arslan, Abdurrahman Dilipak, Abdurrahman Kurt, Zübeyde Teker ve Mehmet Uçum’dan oluşan grup, Kervansaray mevkisinde vatandaşlar tarafından karşılandı.

Burada, Giyasettin Koç adlı vatandaş, 30 yıldır devam eden olayların son bulması için adak kesmeyi dilediğini anlatarak, beraberinde getirdiği boğayı kesmek istediğini söyledi.

Grup üyeleri ise Koç’tan yeterince kurban verildiğini, bu nedenle adanan boğanın kesilmemesini istedi. Koç, ısrar edince, grup üyeleri, adak etinin yoksul vatandaşlara dağıtılması şartıyla boğanın kesilmesine izin verdi.

Koç, tekbir sesleriyle kesilen boğanın kanını, bir daha kan akmaması dileğiyle grup üyesi Abdurrahman Kurt’un alnına sürdü.

Grup Başkanı Can Paker, adağın kesilmesiyle ilgili olarak, “Daha önce de koyun adamışlardı. Bundan başka artık kan akmasın, bu son kan olsun. Biz ne yapıyorsak halktan güç alarak yapıyoruz” dedi.

Grup üyesi Kurt ise adak kesilmesinin, acıyı en derinden hisseden insanların davranışı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Damdan düşenlerin neler hissettiğini en iyi buralarda görebiliyoruz. Vatandaşımızın yaşadığı bölge sürekli çatışmaların yaşandığı bir bölge, sürekli insan kayıplarına müşahede etmiş, acısını en derinde hissetmiş insanlarımız. Geçen ramazan ayında gördüğü bir rüya ile bir adak adamış ve bu kan dursun diye bir adak adamış. Rüyasını annesine de anlatmış. Bugün sayın başbakanımız bu süreci başlattı, Allah’ın izniyle o rüya gerçek oldu. Bu halkın heyecanı, aşkı, duygusu insanlık için atıyor. İnsanlar ölmesin diye atıyor, insanı ayırmıyorlar. Kürdünü, Türkünü, Alevisini, Sünnisini ayırmadan insanlar ölmesin diye bir dert var, yangın var. O yangına hasretle, büyük bir aşkla su dökmek için çaba içindeler. Bu insanlar elleri öpülesi insanlar.”

Adak sahibi Koç, 30 yıldır akan kanın durması için daha önceden verdiği adak sözünü yerine getirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016