Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

Esma için denizde nefesleri kesen gösteri

Esma için denizde nefesleri kesen gösteri

\

Esma için denizde nefesleri kesen gösteri

01.09.2013 11:45 16,329 kez okunmuş

İstanbul’da 21 ayrı ülkeye mensup ‘Darbeye Hayır Koalisyonu’ üyeleri, Mısır Konsolosluğunu denizden kuşatarak projeksiyon vasıtasıyla konsolosluk duvarına Esma ve Mursi fotoğrafları ile Rabia işareti yansıttı.

Mısır’da darbe karşıtı gösteri sırasında vurularak hayatını kaybeden Esma Muhammed el-Bilteci için bir araya gelen 21 ayrı ülkeye mensup ‘Darbeye Hayır Koalisyonu’ üyeleri, tekneyle Mısır Konsolosluğu açıklarına giderek protesto gösterisi yaptı.

PROJEKSİYONLA NEFES KESEN GÖSTERİ

Grup üyeleri Mursi ve Esma lehine sloganlar atarken, projeksiyon vasıtasıyla konsolosluk duvarına Esma ve Mursi fotoğrafları ile Rabia işareti yansıtıldı.

Darbeye Hayır Koalisyonu üyesi yaklaşık 200 kişi, saat 20.00’da Kabataş’ta bir araya geldi. Kendilerini, Esma için protesto gösterisi yapacakları Mısır Konsolosluğu açıklarına götürecek tekneyi bekleyen protestocular, Esma ve Muhammed Mursi lehine sloganlar attı. Bir süre sonra tekneye binen protestocular, yolculuk boyunca slogan atarak ve sahildeki ve başka teknelerdeki vatandaşlara Rabia işareti yaptı. Yolculuk boyunca, iki küçük sandal da, protestocuları taşıyan tekneye eşlik etti.

21 ÜLKEDEN KATILIM OLDU

Yirmibir ülkeden, gazeteci, yazar, avukat ve vatandaşlardan oluşan koalisyon üyelerini taşıyan tekne Mısır Konsolosluğu açıklarında demirledikten sonra, bir başka tekneden konsolosluk binası duvarına projeksiyon vasıtasıyla Esma ve Mursi’nin fotoğraflarının yanı sıra Rabia işareti yansıtıldı. Darbeye Hayır Koalisyonu üyelerinin zaman zaman darbe karşıtı slogan attığı protesto gösterisi yaklaşık yarım saat sürdü. Bebek Parkı’nda oturan bazı vatandaşların da desteklediği gösterinin ardından eylemciler Kabataş’a geri döndü.

DEĞİŞİK ÜLKELERİN TEPKİSİ ÖNEMLİ

Eyleme destek vermek için teknede bulunan siyasetçi Ufuk Uras, seçimle gelen iktidarları darbe ile deviren, bütün diktatörlüklere karşı tutum almak siyasetin ötesinde insanı bir tutum olduğunu ifade ederek ”Mısır darbesine karşı dünyanın bir dizi ülkesi hayırhah bir tutum aldı, ‘ne şiş yansın ne kebap’ dedi. Dolayısıyla bugün burada bir uluslararası bir dayanışmayla değişik ülkelerden insanların bu ahlaksızlığa, bu katliamlara karşı tutum alması son derece önemli. Bu Suriye’deki Esad diktatörlüğü için de geçerli, Sisi diktatörlüğü için de geçerli” dedi.

MISIR’I SAVUNMAK TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ

Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak ise şunları söyledi: ”Bir insana yapılan haksızlık tüm topluma yöneltilmiş bir tehdittir. Bir ülkeye yapılan haksızlık yine aynı şekilde diğer ülkelere yapılmış bir tehdittir. Kaldı ki biz Mısır’la da 100 yıl önce tek devlettik. Suriye’yle de öyle. Biz aynı kaderi paylaşıyoruz. U borusu gibiyiz. Bugün Mısır’ı savunmak, Türkiye’nin kendi geleceğidir. İnsanı savunmak zaten hepimizin ortak değeri olması gerekir. Başkalarına da bunun yapılmaması için kızım sana söylüyorum gelinim sen dinle kabilinden bize göz dağı vermek isteyenlere insanlık vicdanı adına kime saldırırsanız saldırın biz bütün insanlar haksızlıklara karşı, darbelere karşı, zulme karşı birlikte direneceğiz mesajı vermek için bugün burada protesto eylemi gerçekleştirdik”.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016