Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

Gana Ankara Büyükelçiliği’ni açtı

Gana Ankara Büyükelçiliği'ni açtı

\

Gana Ankara Büyükelçiliği’ni açtı

21.01.2013 18:35
Gana’nın Ankara Büyükelçiliği, Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama’nın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Törene, Gana Cumhurbaşkanı Mahama’nın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gana Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı El-hac Muhammed Mumuni, Gana Savunma Bakanı Korgeneral J.H. Smith, Gana Ticaret Bakanı Hannah Tetteh ve Gana’nın Ankara Büyükelçisi İbrahim Abas katıldı.

Mahama ve bakanları, büyükelçilik binasına gelişlerinde çok sayıda Ganalı ellerinde bayraklarla karşıladı.

Büyükelçilik binasının önünde Gana bayrağının göndere çekilmesinin ardından, Mahama ve Davutoğlu, bina girişindeki kurdeleyi birlikte keserek büyükelçiliği hizmete açtı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, törenin ardından yaptığı konuşmada, büyükelçiliğin açılmasının Türkiye-Gana ilişkileri açısından önemli bir adım olduğunu söyledi.

Türkiye’nin, 1957 yılında bağımsızlığını ilan eden Gana’yı tanıyan ve burada bir büyükelçilik açan ilk ülkelerden olduğunu belirten Davutoğlu, o zamandan beri iki ülke ilişkilerinin özel bir yere sahip olduğunu, Gana’nın Afrika’daki istikrarın omurgasını teşkil ettiğini kaydetti.

Gana’nın, gerek Afrika ülkeleri arasındaki ilişkiler gerekse uluslararası ilişkiler anlamında lider bir pozisyon sergilediğini ifade eden Davutoğlu, Türkiye’nin, yarım yüzyıldır oynadığı bu önemli rolden dolayı Gana’ya saygı duyduğunu ifade etti.

Davutoğlu, Türkiye’nin Gana’daki büyükelçiliğinin 1981 yılında ekonomik nedenlerden ötürü faaliyetlerine ara verdiğini ancak 2009 yılında Afrika’nın çeşitli yerlerinde büyükelçilikler açılırken Gana’ya öncelik tanındığını, buradaki büyükelçiliğin yeniden açılışının ise 2011’in Mart ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından gerçekleştirildiğini aktardı.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Gana’daki büyükelçiliğimiz tarihin sonuna kadar açık kalacak. Hiç kimse ve hiçbir koşul Gana’yı terk etmemize neden olamaz. Türkiye’deki kardeşleriniz her zaman yanınızda olacak. Biz ne kadar Gana’da misafir değilsek sizler de Türkiye’de misafir değilsiniz.”

-”Ankara, Afrika ilişkileri merkezi olacak”-

İkili ilişkilerin mükemmel seyrettiğini belirten Davutoğlu, Gana’nın Türkiye için stratejik bir ortak olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Afrika açılımına da değinen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye’nin Afrika’da üç yıldan az sürede 22 yeni büyükelçilik açtığını, son dönemde buradaki büyükelçilik sayısının 34’e ulaştığını, önümüzdeki 1-2 yıl içinde 5 tane daha açılmasının planlandığını söyledi.

”Fakat bu tek taraflı bir yaklaşım değil” diyen Davutoğlu, Afrika ülkelerinin de son 2-3 yıl içinde Türkiye’de pek çok büyükelçilik açtıklarını, şu anda 21 Afrika ülkesinin Ankara’da büyükelçiliği bulunduğunu bildirdi.

Bu rakamı 35’e yükseltmeyi hedeflediklerini anlatan Davutoğlu, ”Ankara, Afrika ilişkileri açısından önemli merkezlerden biri olacak” diye konuştu.

Gana Cumhurbaşkanı Mahama da Davutoğlu’na törene katılımından dolayı teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Mahama ve Davutoğlu, büyükelçilik binası önünde Ganalı gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016