Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

Gezi Parkı bahene oldu Türkiye karıştı

Gezi Parkı bahene oldu Türkiye karıştı

\

Gezi Parkı bahene oldu Türkiye karıştı

31.05.2013 23:01
Taksim’deki Gezi Parkı’na Toplu Kışlası yapımına ilişkin mahkemeden çıkan durdurma kararına rağmen göstericiler eylemleri sürdürdü. İstanbul ile birlikte birçok ilde Gezi Parkı için eylemler düzenlendi.

Beyoğlu’nda göstericilerle polis arasında çatışmalar devam ediyor. Halaskargazi Caddesi’ni barikatlarla kapatan göstericiler, Gezi Parkı’na girmeye çalışıyor. Polis barikatları aşmakta güçlük çekiyor.

Bugün sabah saatlerinde başlayan olaylar akşam da devam etti. Halaskargazi Cadde’sini barikatlarla trafiğe kapatan eylemciler, polisle çatışmaya devam ediyor. Polisin TOMA araçları ile tazyikli su sıkarak dağıtmaya çalıştığı eylemciler, araçlara taşlarla saldırdı. Barikatları açmaya çalışan TOMA araçları grubun arasında kaldı. Eylemciler ellerine geçirdikleri her şeyi kullanarak polisin açmaya çalıştığı caddeyi tekrar kapattı. Olaylar ara sokaklarda ve İstiklal Caddesi’nde devam ediyor.

Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylar akşam saatlerinde de devam etti. Göstericiler Taksim Meydanı inşaatında kullanılan malzemeleri ateşe verdi. İnşaat malzemeleri alev alev yandı.

Tarlabaşında öfkeli bir grup Taksim Meydanı inşaatında kullanılan inşaat malzemeleri ateşe verdi. Malzemeleri ateşe veren kalabalık grup slogan atarak polise taş attı. Poliste göstericilere gaz bombasıyla karşılık verdi. Polisin gaz bombasıyla göstericilere karşılık vermesi sonucunda bir bayan yaralandı.

Olayda yaralanan bayan özel bir araçla Taksim İlk Yardım Devlet Hastanesine kaldırıldı. Göstericilerin kaldırım taşlarını söküp polise attığı gözlendi. Polisin göstericilere müdahalesi devam ediyor.

İzmir

İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda çıkan olaylara destek vermek amacıyla İzmir’de yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sonrası gruptan ayrılan yaklaşık 100 kişi, polise taş, şişe ve sopalarla saldırdı. Polis, eylemcileri dağıtmak için tazyikli suyla müdahale etti. Arbede halen devam ediyor.

Taksim Gezi Parkı’nda çıkan olaylara destek olmak için Alsancak İskelesi önünde toplanan sivil toplum kuruluşu, siyasi partiler, taraftar dernekleri üyeleri, sloganlar atarak Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etti. Gruptan ayrılan yaklaşık 100 kişilik grup ise Basmane Meydanı’na kadar yürüdü.

Burada polise taş, şişe ve sopalarla saldıran grup, Basmane Otobüs Son Durakları’nın bulunduğu bölgede yol kenarındaki kaldırım taşlarını sökerek polise fırlattı. Polis, yol ortasında ateş yakan ve yüzlerini örtülerle kapatan gruba karşı tazyikli suyla müdahale etti.

Polis, Basmane Meydanı’na çıkan tüm yolları araç trafiğine kapatırten, Basmane Meydanı’ndaki gerginlik halen devam ediyor.

Ankara

Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto eden bazı sivil toplum kuruluşları, sendika ve siyasi parti üyelerinin de aralarında bulunduğu grup, başkentte protesto gösterisi yaptı.

Kuğulu Park’ta akşam saatinde toplanmaya başlayan gruplar, “Kent bizim Gezi bizim”, “Her yer Taksim” ve hükümet aleyhine yazıların bulunduğu dövizler taşıyarak, çeşitli sloganlar attı. Gruba, CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ile CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka, Bülent Kuşoğlu, İzzet Çetin ve Levent Gök de destek verdi.

Eylem nedeniyle Kuğulu Park çevresindeki yollar trafiğe kapatıldı. Bu arada, parktan ayrılan bir grup, Kızılay’a yürümek istedi. Polisin ABD Büyükelçiliği yakınında barikat kurması sonrasında, gerginlik yaşandı. Polis, gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Atatürk Bulvarı’nda güvenlik amacıyla bekleyen TOMA aracına saldıran gruba tazyikli suyla müdahale edildi. Grubun, yol üzerine hükümet aleyhine yazılar yazdığı görüldü.

Sonrasında gruptakiler, Kuğulu Kavşağı Altgeçidi Kızılay istikametini bir süre trafiğe kapattı. Gruptakilerden bazıları, yoldaki demir bariyerlere vurarak, olayları protesto etti.

Polisin bulunmadığı alanda bir süre daha protesto gösterisi yapan eylemciler, daha sonra Kuğulu Park’a döndü. Parktaki protesto, şarkılar eşliğinde devam ediyor.

Öte yandan, Kızılay çevresinde de küçük çaplı olaylar çıktı. Olaylarda bazı işyeri ve bankaların camları kırıldı.

Olaylarda yaklaşık 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Adana-

Adana’da bir grup, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etti.

Çeşitli siyasi partilerin üyeleri ile bazı takımların taraftarlarından oluşan grup, Atatürk Parkı’nda bir araya gelerek çeşitli sloganlar attı.

Grupta yer alan sanatçı Hayko Cepkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Adana’ya konser vermek için geldiğini ancak protesto gösterisi olduğunu duyunca destek vermek istediğini ifade etti.

Çeşitli pankartlar açan ve halay çeken grup, bir süre de oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016