Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

Görmez: Bu tablo Müslümanlara yakışmıyor!

Görmez: Bu tablo Müslümanlara yakışmıyor!

\

Görmez: Bu tablo Müslümanlara yakışmıyor!

28.02.2013 07:24
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Suudi Arabistan ile hac protokolünü imzaladı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hac döneminde Mekke -i Mükerreme’de köprü altlarında, sokaklarda, derme çatma çadırlarda kalınmasının önüne geçilmesi gerektiğini, bu tablonun Müslümanlar için uygun bir görüntü olmadığını belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, resmi temaslar kapsamında Suudi Arabistan’da bulunan Görmez, Cidde kentinde Hac Bakanı Bender Muhammed Haccar ile 2013 yılı hac protokolünü imzaladı.

 

Türk hacı adayları için Kabe’de ders halkaları

Resmi temaslar kapsamında Suudi Arabistan’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Haremeyn İşleri Başkanlığına seçilen Kâbe Baş İmamı Abdurrahman Südeysi’yi ziyaret etti.

Ziyarette Diyanet İşleri Başkanlığı’nın işleyişi hakkında Südeysi’ye bilgi veren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Başkanlık olarak üzerinde durdukları en önemli konunun hacıların eğitimi olduğunu söyledi.

1980’lere kadar Mescidi Haram ve Mescid-i Nebevi içerisinde Türkiye’den gelenler için özel ders halkaları oluşturulduğuna dikkat çeken Başkan Görmez, bu geleneğin yeniden başlatılmasının gerekliliğine işaret etti. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi;

 

“Şu anda Türkiye’den yılda yaklaşık 500 bin vatandaşımız Hac ve Umre ibadeti amacıyla kutsal topraklara geliyor. Bizim üzerinde en çok durduğumuz şey, kutsal topraklara gelen insanlarımızın eğitimden geçirilmesi. Bu nedenle son bir yıldır, Hacca ve umreye gidecek vatandaşlarımıza yolculuğa çıkmadan önce Kuranı Kerim eğitimi veriyoruz.

Gönül istiyor ki; haccı ve umreyi tüm İslam dünyası için bir eğitim seferberliğine dönüştürelim. Gönül istiyor ki; Türkiye’den gelen vatandaşlarımız için oluşturulan ve 1980’lere kadar Kâbe ve Mescidi Nebevi içerisinde devam eden ders halkaları yeniden canlansın. Yenidenilim ve irfan toplulukları Mescidi Haram ve Mescidi Nebevi de halkalansın. Bukonuda Suudi yetkililerle işbirliğine hazırız. “

1960’lardan 80’li yıllara kadar ders halkaları uygulamasının Diyanet İşleri Başkanlığı gözetiminde sorunsuz bir şekilde devam ettiğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Mescidi Haram ve Mescidi Nebevi’de Arapça bilmedikleri için mevcut ders halkalarına katılamaya nvatandaşlarımız için anlayacakları dilden ders halklarının oluşturularak, değerli hoca efendilerin tarafından verilecek tefsir ve hadis derslerinin zaruri öneme haiz olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

Ders halkaları konusunda Diyanet İşleri Başkanı Görmez’le aynı fikirde olduklarını belirten Haremeyn İşleri Başkanlığını Kâbe Baş İmamı Abdurrahman Südeysi, uygulamanın Türkiye’den kutsal topraklara gelen ziyaretçilerin istifadesine sunulması konusunda görüş birliğindeolduklarını kaydetti. Başkan Görmez ayrıca, konu hakkında Haremeyn İşleri Başkanlığına resmi olarak müracaatta bulunacakların kaydetti.

Genel Sekreter’den Diyanet İşleri Başkanı Görmez onuruna davet…

Diyanet İşleri Başkanı Görmez akşam saatlerinde ise İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmelettin İhsanoğlu’nun onuruna verdiği davete katıldı. Resmi temaslarkapsamında Mekke’de bulunan Dünya Müslümanlar Ligi Başkanı Abdül MuhsinEt-Türki’yi de ziyaret eden Başkan Görmez, cumartesi günü Türkiye’ye dönecek.

Hacda yaşanan sıkıntıların ele alındığı görüşmelerde, geçen yıllardaki hac ibadetinin icrasında yaşanan tecrübe birikiminden hareketle bu yılki ibadetin daha mükemmel olması yolunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca en büyük unvan kabul edilen ”Duyufurrahman (Rahmanın misafirleri)” için hizmette kalite standardının yükselmesi konusunda fikir ve icraatlar masaya yatırıldı.

Görmez, haccın Müslümanların aynası olduğunu ifade ederek, hac döneminde yaşanan bazı aksaklıkların çözüme kavuşturulması konusunda hassasiyetlerini dile getirdi.

DÜZENLENMESİNİ İSTEDİ

Mehmet Görmez, barınmadan temizliğe, intikallerden ülkeye giriş çıkışlara kadar düzeltilmesini istediği konulara ilişkin şunları kaydetti:

”Hac döneminde Mekke-i Mükerreme’de köprü altlarında, sokaklarda derme çatma çadırlarda kalan insanların önüne geçilmesi gerekir. Bu tablo Müslümanlar için uygun bir görüntü değildir. Mekke-i Mükerreme’de hac döneminde temizliğe çok önem vermek yine üzerinde durduğumuz önemli hassasiyetlerimizdendir. Buna ek olarak geçen yıl Arafat’ta yaşanan su sıkıntısının yaşanmaması için bu yıl gerekli tedbirlerin alınması da yine üzerinde durulması gereken bir noktadır. Müzdelife’den Mina’ya intikal için hacılarımızın kullandığı ve zorluk çektiği bu yolda bir üst geçidin yapılması gerekmektedir. Türkiye’den gelen hacılarımızın hava limanlarında ve Mekke-i Mükerreme’ye geldiklerinde mekteplerin önünde bekletilmelerinin önüne geçilmesi, hacılarımızın intikalinde kullanılan otobüslerin iyileştirilmesi, Taif ve Yanbu havalimanlarının umre ve hac seferlerine açılması gibi konular da daha sağlıklı ve güvenli hac için önlem alınması gereken hususlardır.”

Toplantıda, zemzemlerin hacılara garantili ve hijyenik şartlarda üretim yapan zemzem ofisince verilmesi, hacıların Türkiye’ye dönüşlerinde beraberinde götürecekleri eşyaların önceden otellerinden alınarak uçağa yüklenmesi, hacıların zahmet çekmeden direkt uçağa binmesi konuları da görüşüldü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016