Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

İstanbul’un Yeniden “Fethi”

Tarihin görselleştirilen sayfaları, müzelerde tarih ve kurgu, yer ve sahne, kişiler ve kahramanlar arasında gidip gelen bir gerçeklik hayal ediyor. Bu gerçeklik, küreselleşen kentte, “yer” ve tarihle ilişkimizi yeniden düşünmemizi gerektiriyor. Bir dünya kenti olmak, üretim, ulaşım, ticaret, finans, emlak ve turizm alanlarında dünya çapında bağlantılar hedeflemek, bölgesel bir merkez, ekonomik ve siyasi bir güç olmak iddiası yeni bir kentsel gerçeklik hayalini beraberinde getiriyor.

“İstanbul’un Fethi” tam da böyle bir gerçekliğe işaret ediyor. İstanbul’un “Feth”i’nin bir kutlamada, bir filmde veya bir müzede yeniden canlandırılması, müzeleştirilen tarihin yeni vatandaşlık ritüellerinin malzemesini oluşturduğunu gösteriyor. Bir müzede her gün yeniden fethedilen İstanbul, kent ve onun tarihiyle kurduğumuz ilişki ile onu oluşturan toplumsal kimlikler hakkında neler söylüyor?

Tarih Vakfı tarafından düzenlenen “Perşembe Konuşmaları”‘nda İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Bölümü’nden Deniz Ünsal, “İstanbul’un Yeniden Fethi” başlıklı konuşmasında bu soruyu kapsamlı bir şekilde yanıtlayacak. Etkinliğimizde siz değerli konuğumuzu da aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Tarih: 18 Ekim 2012
Saat: 18:30 – 20:30
Yer: AynalıGeçit, Meşrutiyet Caddesi, Avrupa Pasajı, No:8, Kat:2, Galatasaray/Beyoğlu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016