Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

Öcalan’dan sert yanıt: Eylül’de bu işi bitirin!

Öcalan'dan sert yanıt: Eylül'de bu işi bitirin!

\

Öcalan’dan sert yanıt: Eylül’de bu işi bitirin!

20.04.2013 07:24
İmralı’da görüştüğü BDP heyeti aracılığıyla PKK’ya geri çekilme çağrısı yapan Abdullah Öcalan’ın talimatına karşılık, Kandil PKK’dan sonbahara kadar süre istedi. Ancak Öcalan’ın, ‘Hemen çekilin’ çağrısı yaptığı öğrenildi.

Abdullah Öcalan’ın son mektubunu Kandil’de KCK yönetimine teslim eden BDP heyeti, Türkiye’ye döndü. Heyet, 2 gün süre ile KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan ve Konsey üyeleri ile Öcalan’ın çekilmeye dair talimatını masaya yatırdı. PKK yönetimi, çekilmenin yapılacağı bölgeler ve çekilecek grupların Kuzey Irak’a varışı konusunda heyeti bilgilendirdi.Kandil, Öcalan’ın 5 sayfalık mektubuna ilişkin çekilmenin detaylarının de içeren cevap yazdı. Kandil’in mektuba yanıtı yine MİT aracılığıyla Öcalan’a ulaştırılacak.Mektubun ardından yeni bir BDP heyeti İmralı’ya gidecek ve Öcalan’ın son mesajını kamuoyuna açıklayacak. PKK’nın ise Öcalan’ın açıklamasının ardından bir basın toplantısı düzenleyerek geri çekilme kararını, ayrıntılarıyla birlikte açıklaması bekleniyor.

Çekilme pazarlığıMilliyet’in edindiği bilgiye göre, Öcalan’la örgüt yönetimi arasında çekilme pazarlığı da yaşandı. Öcalan’ın “Geri çekilin” çağrısının yer aldığı mektuba Kandil, “Çekilme sonbaharda başlasın. Hazırlıklarımızı ona göre yapalım. Eyaletlerimizi de ona göre hazırlayalım, onlar da sorunsuz çekilmeye hazırlansınlar. Aşama aşama çekilelim ve bu 2 yıllık bir sürece yayılsın” yanıtını verdi.Kandil’in mektubunda 1999 yılındaki çekilmenin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sonucu büyük kayıpların yaşandığı anımsatılarak, silahlı grupların kaygıları da aktarıldı.Kandil’in mektubunu alan Öcalan’ın kendisiyle görüşmeye gelen BDP heyeti aracılığıyla örgüt yönetimine “Kesin ifadeler” içeren yeni bir mektup yazdığı bildirildi.Öcalan son mektubunda örgüt yönetimine, “Çekilme konusunda MİT’le kapsamlı görüşmeler yaptım. Gerekli tüm güvenceler verildi. Gecikmeksizin, derhal en kısa sürede çekilme başlasın. Hazırlıklarınızı hemen tamamlayın. Talimatımla birlikte çekilme de başlasın ve sonbahara kadar da son gruplar çıkmış olsun. En geç Eylül ayında bu işi bitirin” dedi.

Çağrı haftayaÖcalan’ın son mektubunu alan ve çekilme pozisyonuna geçen örgüt yönetimi, Türkiye’deki tüm birimlere ana kamplara çekilme yönünde talimat verdi. Kandil’in talimatı doğrultusunda tüm silahlı birimler ana bölgelerde toplandı. BDP heyetinin önümüzdeki birkaç gün içinde İmralı’ya gidip Öcalan’dan “çekiliyoruz” açıklamasını alması bekleniyor. Talimatla birlikte Kandil, çekilmenin başladığını duyuracak ve Kuzey Irak’a doğru harekete geçilecek.GERİ ÇEKİLME 8-10 GÜN İÇİNDE BAŞLAYACAKBu arada İmralı görüşmelerinde Öcalan’ın ‘Sen bize lazımsın’ dediği ve İmralı ile Kandil arasında adeta mekik dokuyan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de  Kandil’i ve barış sürecine ilişkin değerlendirmelerini ilk kez Hürriyet’e anlattı. Önder, Geri çekilmelerin 8-10 gün içinde başlayacağını, asıl sürecin ise çekilmeden sonra başlayacağını ifade ederek, “KCK kadroları, şimdiden muazzam bir eğitim çalışmasına girdiler. Sivil siyasete dönük pratik eksikliklerin tamamlanmasına dönük bir program geliştirmekle meşguller” dedi.Önder’in açıklamaları şöyle;“Geri çekilmenin kendisi tartışılmıyor. KCK’yı oluşturan bütün yapılar sayın Öcalan’ın bu önermesini güçlendirmek ve hayata geçirmek noktasında tam bir uyum ve güçlü bir irade koyuyorlar. Tartışılan şey bunun güvenli sabotaja kapalı bir yöntemle ve ciddi bir ön hazırlıkla olmasıdır. Tahminime göre en fazla 8-10 gün içerisinde fiilen geri çekilme başlayacaktır. Karayılan’ın orta kademede ikna sorunları yaşıyoruz diyerek ifade ettiği tartışmaların bir kısmına bizde katıldık. Oradaki bir tavrı ifade etmek istiyorum. Devletin çağrışım hafızalarında güçlü bir şekilde yer ettiği oyunlarından dolayı bir kısım güçlerin tedbiren kuzey sahasında (Türkiye’de) bırakma önerisi geldi. Karayılan ve KCK yürütme kurulunun diğer üyeleri bu öneriye şiddetle karşı çıktılar. Bu öneriyi ret ettiler. Orada söylenen bir şey beni çok etkiledi. ‘Devlet bize dönük her türlü psikolojik harbi , itibarsızlaştırmayı , kriminize etmeyi temel bir yöntem olarak hep kullanageldi. Ama halkla paylaşmasalar da bizim sözüne çok güvenilir insanlar olduğumuzu bilirler. Ve kendi içlerinde bunu asla tartışmazlar. Dolayısıyla biz sayın Öcalan’a ve Türkiye halklarına verdiğimiz sözü harfiyen yerine getireceğiz. Orada bir tek silahlı unsurumuz kalmayacak”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016