Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

PKK’yı palazlandıran darbe süreci

PKK'yı palazlandıran darbe süreci

\

PKK’yı palazlandıran darbe süreci

29.01.2013 12:02
Resmi raporlara göre, PKK’nın eylemsel güç kazanmasına en büyük nedenin 12 Eylül darbesi olduğu ortaya çıkt. Önce Öcalan ve 200 PKK’lı yurt dışına kaçırılır. Darbe olur, çok sayıda örgüt yandaşı Avrupa’ya sığınır. Ve örgüt faaliyetleri geniş kapsamlı Avrupa’da başlatılır.

Hükümet şiddet olaylarının sona erdirilmesi için çalışmalarını sürdürürken, yıllardır PKK’nın en büyük varlık nedeninin 12 Eylül darbesi olduğunu savunan uzmanlar haklı çıktı. Milat Gazetesinin ulaştığı İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan bir raporda, 12 Eylül sürecinde yurt dışına kaçırılan Abdullah Öcalan ile 200 kadar PKK’lının ve darbenin hemen ardından Avrupa’ya mülteci statüsünde sığınan örgüt yandaşlarının Avrupa’daki faaliyetleri başlattıkları belirtiliyor. Söz konusu faaliyetlerin başında örgütün geliştirilmesi geldiği vurgulanıyor.

Kamplar faaliyete geçiriliyor

Darbe sürecinde Diyarbakır cezaevinde yaşanan olayların örgütün taban kazanmasına ve güçlenmesine neden olduğunun altı çizilirken, yurt dışında PKK kamplarının bu dönemde faaliyete geçirildiği belirtiliyor. Kamplarda yetiştirilen PKK’lıların Türkiye’ye gönderildiği belirtilen raporda, “Yurt içine gönderilen gruplar Tunceli, Adıyaman ve Sason kırsal bölgeleri merkez seçilerek üslendirilmeye çalışılmış, bu grupların bulundukları yerden çevre illere yayılması amaçlanmıştır” deniliyor.

Kanlı eylemler

Örgütün o yıllardaki eylem kapasitesi ve eylemleri hakkında da değerlendirmelerin yapıldığı raporda, PKK’nın kuruluş döneminde kendisine rakip olarak gördüğü diğer Kürt oluşumlara, siyasi ve aşiretlere yönelik silahlı eylemlere yöneldiği belirtiliyor. Darbenin hemen ardından örgütün, silahlı eylemlerin yanı sıra toplumsal eylemleri de üstlenerek kitlesel destek sağlamaya başladığının altı çiziliyor.

Örgütün sansasyonel etki yarattığı değerlendirilen eylemleri ise raporda şu şekilde sıralanıyor:

-22 Şubat 1979 tarihinde, Kahramanmaraş merkez ilçe Ferus köyü bölgesinde bir vatandaşın öldürülmesi, beş vatandaşın yaralanması,

-13 Temmuz 1980 tarihinde, Siirt Şirvan ilçesi Küfre mahallesinde AP ilçesinin öldürülmesi,

-30 Temmuz 1979 tarihinde, Şanlıurfa Hilvan ilçesi Kırbaşı köyünde AP Şanlıurfa milletvekili Mehmet Celal Bucak’ın kayınpederinin evine silahlı saldırı düzenlenmesi, evde bulunanlardan iki vatandaşın öldürülmesi, üç vatandaşın yaralanması,

-1980 yılı Mart ayında, Şanlıurfa Ceylanpınar ilçesi Kepez mevkiinde bir vatandaşın öldürülmesi,

-21 Aralık 1980 tarihinde, Şanlıurfa Ceylanpınar ilçesi Ağırtaş köyü bölgesinde bir vatandaşın öldürülmesi,

-29 Şubat 1980 tarihinde, Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi Iğdeli köyü Abdullah Obası mevkiinde bir vatandaşın yaralanması.

DİYARBAKIR CEZAEVİ

Darbe ile beraber Diyarbakır cezaevi devreye girer. İşkence, kötü muamele ve ölümler… Örgüt cezaevinde yaşananlar sayesinde taban bulmaya başlar. Yurt dışında bu dönem kamplar kurulur. Kamplarda yetiştirilen PKK’lılar yurda gönderilir. İlk grup Tunceli, Adıyaman ve Sason kırsal bölgelerine yerleştirilir.

İLK HEDEF MUHALİF KÜRTLER

Merkez olarak seçilen üç bölgeden PKK’lılar bölgeye yayılır. Örgüt, ilk eylemlerini rakip olarak gördüğü şiddet karşıtı Kürt örgütlere gerçekleştirir. İnfaz, baskı ve kaçırma olayları yaşanır. Ve örgüt silahlı eylemlerin yanı sıra toplumsal eylemleri de üstlenerek kitlesel destek sağlamaya başlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016