Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

Sarin gazı en acımasız silah!

Sarin gazı en acımasız silah!

\

Sarin gazı en acımasız silah!

22.08.2013 09:30 31,686 kez okunmuş

Suriye’de Esed güçlerinin kimyasal silah kullanarak katliam yaptığı iddiasıyla yeniden gündeme gelen ‘sarin gazı’ ile ilgili bilgiler hayrete düşürüyor. Çok küçük bir damlası bile canlıları yok edebilme özelliğine sahipken, BM’ye rağmen bu gazın kullanımına neden izin veriliyor?

Renksiz ve kokusuz olduğu için tespiti zor olan sarin gazı BM tarafından yasaklı. Sinir sistemini felç ederek 1-10 dakika içinde insanı öldürüyor. 1938’de Alman kimyager Gerhad Schrader tarafından bulunan gaz çok küçük bir damlasıyla dahi canlıları yok edebiliyor.

Nazi Almanyası’nda keşfedilen sarin gazı en acımasız savaş aracı olarak tanımlanıyor. Son derece etkili ve ölümcül olan gaz, renksiz ve kokusuz olduğu için sezilmesi ve teşhisi zordur. Başlıca etkileri burun akması, göğsün sıkışması, görüşün zayıflaması, nefes almada güçlük, aşırı terleme, adalelerin kasılması, kusma, gözbebeklerin küçülmesi ve görüşte bulanıklık, sendeleme, şaşkınlık, uyuşukluk, hafıza kaybı, çırpınma, koma, nefesin kesilmesi ve ölümün meydana gelmesi.

İnternette izlediğimiz videolarda ise tıpkı sarin gazının kullanıldığı canlıda oluşan etkilerin, Suriye’de kimyasal silahtan etkilendiği iddia edilen kişilerde de oluştuğu açıkça görülüyor. Nefes darlığı, kusma, gözbebeklerin küçülmesi, internette kimyasal katliam olarak yüklenen görüntülerde bu tip etkiler açıkça görülüyor.

1962’DE ABD ORDUSU TARAFINDAN DENENDİ

ABD ordusu, sarin gazının ölümcül etkilerini test etmek amacıyla, 1962 yılında Utah’ta koyun ve tavşanlar üzerinde bu gazı kullanmış, ortaya dehşet görüntüleri çıkmıştı. 4 koyun ve 2 tavşan üzerinden denenen gaz, hayvanları 40 saniye ile 4 dakika arasında tamamen yok ediyor.

Gazın atılmasıyla birlikte çırpınmaya başlayan hayvanlar, gazın vücutlarına nüfuz etmesiyle birlikte kendilerini kaybediyor ve yere bırakıyor. Bir süre can çekişen hayvanlar 4 dakika sonunda ölüyor. Ortaya çıkan sonuca göre ise sarin gazının kullanımı halinde gazı yutan birinin kurtulma ihtimali sıfır.

İşte dehşet veren o testin görüntüleri:

İŞTE SARİN GAZININ ETKİSİNİN SON DELİLİ:  

(Saldırıda hayatını kaybedenlerde zehirli sarin gazının etkileri açıkça görüldü. Dehşet verici görüntüler Suriye’nin saldırıları inkar etmesine yer bırakmayacak kadar ortadaydı.)

Vücuttaki sinir sistemlerinin dengesini bozarak felç meydana getiren bu gaz, 1991’de Birleşmiş Milletler tarafından kitle imha silahları listesine alındı. Sarin gazının üretilmesi ve depolanarak saklanması ise 1993’te CWC (Kimyasal Silahlar Konvensiyonu) tarafından yasaklandı.

DAHA ÖNCE BİRÇOK DEFA KULLANILDI

Suriye’de binlerce kişiyi uykudayken avlayan sarin gazının ilk kullanımı değil. Daha önce de birçok kes kullanılan sarin gazı masum insanların vahşice öldürülmesine sebep olmuştu.

1939 yılında Nazi Almanya’sı tarafından savaşta kullanılmak üzere üretilmeye başlanan bu zehirli gazı,   1950’lerin başlarında NATO standart kimyasal silah olarak kabul edince Sovyetler Birliği ve ABD tarafından askeri amaçlar için üretilmeye başlandı.

1988 yılında ise Saddam Hüseyin yönetimindeki iktidar tarafından Halepçe’deki Kürt sivil halka karşı kullanılmış, gazın etkisiyle 5000 masun sivil hayatını kaybetmişti.

1994 yılında Japon dini mezhebi Aum Şinrikyo tarafından Japonya’nın Matsumoto şehrindeki terör saldırısında kullanılmış, saldırıda 8 kişi ölmüş, 200’den fazla kişi de gazdan etkilenmişti. Bundan bir yıl sonra Tokyo metrosuna düzenlenen saldırıda kullanan gazla 20 kişi öldürülmüştü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016