Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları

Bir birinden Farklı online Chat odalarında Sohbet edebileceğiniz Kameralı Söyleşi platformu

TSK’nın beyin takımı bu okulda yetişiyor

TSK'nın beyin takımı bu okulda yetişiyor

\

TSK’nın beyin takımı bu okulda yetişiyor

29.03.2013 19:03
Temelleri, 1848 yılında Kara Harp Akademisi’nin kurulmasıyla atılan Harp Akademileri Komutanlığı bünyesinde 1864’te Deniz Harp Akademisi, 1937’de Hava Harp Akademisi eğitim vermeye başladı.

TSK’NIN BEYİN TAKIMI

Türk ordusunun ”beyin takımı”nın yetiştiği Harp Akademileri Komutanlığı’nda subaylara, birinci sınıfta ağırlıklı taktik seviyede, ikinci sınıfta ise operatif ve stratejik birlik ve karargahlar seviyesinde müşterek harekat ağırlıklı eğitim veriliyor.

165 YILLIK TARİHİ VAR

Dünya orduları arasında emsallerine göre özel bir yeri bulunan TSK’nın üst düzey harp sanatı, bilim ve ihtisas kuruluşu olan ve 165 yıllık tarihe sahip Harp Akademileri Komutanlığı’nda, Türk subayların yanı sıra dost ve müttefik ülkelerden gelen askerler de eğitiliyor.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK DE BU OKULDAN YETİŞTİ

Lisans düzeyinde 4 yıl süreli eğitim ve öğretim yapan Kara, Deniz ve Hava Harp okullarından mezun subaylar, 5 yıllık hizmetlerini tamamlamalarının ardından Kuvvet Harp Akademileri giriş sınavlarına katılmaya hak kazanıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere asker kökenli cumhurbaşkanları, genelkurmay başkanları ile yabancı ülkelerin üst düzey askeri ve siyasi yöneticilerinin mezun olduğu Harp Akademileri Komutanlığı, bünyesinde, Kara, Deniz ve Hava Kuvvet Harp akademileri, Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi, Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nü (SAREN) de barındırıyor.

KİMLER EĞİTİM GÖRÜYOR Bugüne kadar SAREN yüksek lisans programlarından 139, doktora programlarından 6 öğrenci mezun oldu. SAREN’in halen biri Azerbaycan vatandaşı olmak üzere 95 yüksek lisans ve 54 doktora öğrencisi eğitim görüyor. Öğrencilerin yüzde 44’ü asker, yüzde 56’sı ise sivillerden oluşuyor. Öğrencilerin büyük çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu Harp Akademileri Komutanlığı’nda bir de bayan subay, kurmay olabilmek için eğitim alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirve.NET - chat, sohbet, muhabbet odaları © 2016